CENNET HURMASININ FAYDALARI

CENNET HURMASININ FAYDALARI

Bu bitki, Ebanacege familyasına ait çok yıllık bir bitkidir. Ana vatanı Çin’ dir, Japonya ya getirilip Japonya ‘ da üretimine başlanmıştır. Japon halkı tarafından en çok tüketilen meyve olmuştur.

Bir subtropik iklim meyvesidir ve ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir, yaprakları çok dökülen bu bitki zamanla Karadeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde de üretimine başlanmıştır, kurutularak da her mevsim tüketilen bir meyvedir.

Bitkisel Özellikleri:

Ağaçları dik ve yarı dik yayvandır. Çeşitlerine göre dalları orta veya çok kuvvetlidirler. Dalları kuvvetli ve dik olarak büyürler, üçüncü yılından sonra dalları azalır, çok sayıda kısa meyve dalları oluşur. Cennet hurması kışın yapraklarını döker,  rengi turuncu renge hâkimdir. Ağacı kışın yaprak döktüğü için soğuk hava şartlarına dayanıklıdır, -18dereceye kadar dayanıklılığı gözlemlenmiştir.

Meyvelerinin olgunlaşma süreci 140-160 gün gibi uzun bir zamana ihtiyacı vardır.

Üretimi:

Cennet hurması ağacı çelik ve aşı fikri ile çoğaltılıyor.  Ancak çeliklerin kök vermeleri çok zor olduğu için aşı yöntemi uygulanıyor.

Cennet hurmasının Faydaları:

  • Kilo verdirir,
  • Hemoroit hastalarına iyi geliyor,
  • Sindirim sistemini düzenler,
  • Şeker hastaları için yararlıdır,
  • Hipertansiyon için iyi bir takviyedir,
  • Kanserle savaşır,
  • Bağışıklığı güçlendirir,
  • Kırmızı kan hücrelerini artırır,

Cennet Hurmasının Zararı Var mıdır?

  • Fazla tüketildiği zaman her besinin zararı olduğu kadar cennet hurmasında zararı vardır, ülser gastrit ve reflü gibi rahatsızlıklara yol açtığı gözlemlenmiştir.

Hamilelikte Zararı

Cennet hurmasının hamilelikte zararı olduğunu düşünen görüşler, oksidan içeriği fazla olduğu için erken doğum riski olduğunu söylemişlerdir. Bunun aksine uzmanlar bu bilgiye fazla itibar edilmemesi gerektiğini belirtmişlerdir. Cennet hurması içerisindeki doğal şeker içerdiği için potasyum bakımından çok faydalı bir yiyecek doğum sancısı sürecini azalttığını belirtmişlerdir. Ancak hamile iseniz doktorunuza danışmaktan çekinmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün